انواع لوگو و نحوه استفاده از آنها

توسط | مارس 8, 2022 | طراحی گرافیک, استودیو نورنگ | 0 دیدگاه

انوع لوگو و نحوه استفاده از آنها

 

1-لوگوی مونوگرام/حروف (Monogram)

لوگوهای مونوگرام، لوگوهایی هستند که از حروف (معمولا حروف اول نام تجاری) تشکیل شده اند. IBM، CNN، HP، HBO نمونه ای از مونوگرام هستند.کسب و کارهای معروف که دارای نام های نسبتا طولانی هستند از 2 یا 3 کلمه برای به خاطر سپردن، هر یک بخش از آنها به استفاده از حروف اول خود برای اهداف شناسایی برند روی آورده اند. بنابراین منطقی است که آنها از مونوگرام ها – که گاهی اوقات به آنها لوگوی حروف نشان داده می شود – برای نشان دادن سازمان خود استفاده کنند.

علامت نامه یک لوگوی مبتنی بر تایپوگرافی است که از چند حرف، معمولا حروف اول یک شرکت، تشکیل شده است. علامت نامه همه چیز در مورد سادگی است. تنها با استفاده از چند حرف، لوگوها در ساده سازی هر برند شرکتی در صورتی که نام بلندی دارند، موثر باشند. به عنوان مثال، گفتن – و به خاطر سپردن – ناسا در برابر سازمان ملی هوانوردی و فضایی چقدر آسان‌تر است؟

نمونه ی مونوگرام 1
نمونه ی مونوگرام 3
نمونه ی مونوگرام 2

2-لوگو تایپ/ تایپوگرافی (Logotypes)

مشابه علامت حروف، علامت کلمه یا لوگوتایپ یک لوگوی مبتنی بر فونت است که تنها بر نام یک کسب و کار تمرکز دارد. به ویزا و کوکاکولا فکر کنید. زمانی که یک شرکت نام مختصر و مشخصی داشته باشد، لوگوهای Wordmark واقعاً خوب عمل می کنند. لوگوی گوگل نمونه خوبی از این موضوع است. این نام به خودی خود جذاب و به یاد ماندنی است، بنابراین، هنگامی که با تایپوگرافی قوی ترکیب می شود، لوگو به ایجاد شناخت قوی برند کمک می کند.

همچنین، مانند لوگوی حروف، تایپوگرافی تصمیم مهمی خواهد بود. از آنجایی که تمرکز روی نام شما خواهد بود، باید فونتی را انتخاب کنید – یا فونتی ایجاد کنید – که جوهر کاری را که کسب و کار شما انجام می دهد را نشان دهد. به عنوان مثال، برچسب‌های مد تمایل دارند از فونت‌های تمیز و ظریفی استفاده کنند که به نظر عالی می‌رسد، در حالی که سازمان‌های قانونی یا دولتی تقریباً همیشه به متن سنتی و «سنگین‌تر» که احساس امنیت می‌کند، پایبند هستند.

نمونه ی تایپ.گرافی 3
نمونه ی تایپ.گرافی 2
نمونه ی تایپ.گرافی 1

چه زمانی از لوگوهای حروف و علامت کلمه استفاده کنیم:

 • اگر اتفاقاً کسب و کار شما نام بلندی دارد، یک لوگو با حروف در نظر بگیرید . متراکم کردن نام کسب‌وکار به حروف اول به ساده‌تر شدن طراحی شما کمک می‌کند و به همین ترتیب، مشتریان زمان آسان‌تری برای یادآوری کسب‌وکار و لوگوی شما خواهند داشت.
 • اگر شما یک کسب و کار جدید هستید و نیاز دارید که نام خود را مطرح کنید، علامت کلمه تصمیم خوبی است، فقط مطمئن شوید که آن نام به اندازه کافی کوتاه باشد تا از مزایای طراحی استفاده کنید. هر چیزی بیش از حد طولانی می تواند بیش از حد درهم به نظر برسد.
 • اگر یک نام تجاری متمایز دارید که در ذهن مشتریان باقی بماند، لوگو علامت کلمه ایده خوبی است داشتن نام خود با فونت عالی و طراحی شده، برند شما را چسبناک تر می کند.
 • هر دو لوگوی حروف و علامت کلمه به راحتی در مواد بازاریابی و مارک تجاری تکرار می شوند، بنابراین آنها را به گزینه های بسیار سازگار برای یک تجارت جدید و در حال توسعه تبدیل می کند.
 • به یاد داشته باشید که هنگام ایجاد یک حروف یا یک علامت کلمه، باید دقیق باشید . نام کسب و کار شما در یک فونت به تنهایی به اندازه کافی متمایز نخواهد بود تا تفاوت های ظریف برند شما را به تصویر بکشد. بنابراین مطمئن شوید که یک حرفه ای را استخدام می کنید که به جزئیات توجه داشته باشد.

همچنین، مانند لوگوی حروف، تایپوگرافی تصمیم مهمی خواهد بود. از آنجایی که تمرکز روی نام شما خواهد بود، باید فونتی را انتخاب کنید – یا فونتی ایجاد کنید – که جوهر کاری را که کسب و کار شما انجام می دهد را نشان دهد. به عنوان مثال، برچسب‌های مد تمایل دارند از فونت‌های تمیز و ظریفی استفاده کنند که به نظر عالی می‌رسد، در حالی که سازمان‌های قانونی یا دولتی تقریباً همیشه به متن سنتی و «سنگین‌تر» که احساس امنیت می‌کند، پایبند هستند.

3-لوگوی تصویری/نماد (Logo symbols)

یک علامت تصویری (گاهی اوقات علامت تجاری یا نماد لوگو نامیده می شود) یک نماد یا آرم مبتنی بر گرافیک است. این احتمالاً تصویری است که وقتی به “لوگو” فکر می کنید به ذهن خطور می کند: لوگوی نمادین اپل، پرنده توییتر، تارگت bullseye. لوگوی هر یک از این شرکت‌ها به قدری نمادین و هر برند آنقدر تثبیت شده است که علامت آن به تنهایی فوراً قابل تشخیص است. علامت تجاری واقعی فقط یک تصویر است. به همین دلیل، می‌تواند برای شرکت‌های جدید یا آن‌هایی که برند قوی ندارند، یک نوع لوگو پیچیده باشد.

بزرگترین چیزی که هنگام تصمیم گیری برای استفاده از یک علامت تصویری باید در نظر گرفت این است که چه تصویری را انتخاب کنید. این چیزی است که تمام وجود شرکت شما را حفظ می کند. شما باید به مفاهیم گسترده‌تر تصویری که انتخاب می‌کنید فکر کنید: آیا می‌خواهید با نام خود بازی کنید (مانند جان دیر با لوگوی گوزن‌های خود)؟ یا به دنبال ایجاد معنای عمیق تر هستید (فکر کنید روح اسنپ چت چگونه به ما می گوید محصول چه کاری انجام می دهد)؟ یا می خواهید احساسی را برانگیزید (همانطور که بنیاد جهانی حیات وحش با تصویر سبک خود از یک پاندا – گونه ای شایان ستایش و در خطر انقراض) انجام می دهد؟

نمونه لوگو تصویری 3
نمونه لوگو تصویری 2
نمونه لوگو تصویری 1

4-لوگو انتزاعی/آبستره (Abstract logo marks)

علامت انتزاعی نوع خاصی از لوگوی تصویری است. به جای اینکه یک تصویر قابل تشخیص باشد – مانند یک سیب یا یک پرنده – یک شکل هندسی انتزاعی است که تجارت شما را نشان می دهد. چند نمونه معروف عبارتند از لوگوی BP starburst-y، دایره تقسیم شده پپسی و گل آدیداس strip-y. مانند همه نمادهای لوگو، علائم انتزاعی بسیار خوب کار می کنند زیرا آنها نام تجاری شما را در یک تصویر واحد فشرده می کنند. با این حال، به جای محدود شدن به تصویری از چیزی قابل تشخیص، لوگوهای انتزاعی به شما این امکان را می دهند که چیزی واقعا منحصر به فرد برای نشان دادن برند خود ایجاد کنید.

مزیت یک علامت انتزاعی این است که می‌توانید کاری را که شرکتتان انجام می‌دهد به صورت نمادین، بدون تکیه بر مفاهیم فرهنگی یک تصویر خاص، منتقل کنید. از طریق رنگ و فرم، می توانید معنا را نسبت دهید و احساسات را در اطراف برند خود پرورش دهید. (به عنوان مثال، به این فکر کنید که swoosh نایک چگونه بر حرکت و آزادی دلالت دارد).

نمونه ی انتزاعی 3
نمونه ی انتزاعی 2
نمونه ی انتزاعی 1

5-لوگوی تصویری/کارکتر (Mascots)

لوگوهای طلسم آرم هایی هستند که شامل یک شخصیت مصور هستند. لوگوی طلسم که اغلب رنگارنگ، گاهی کارتونی، و همیشه سرگرم کننده است، راهی عالی برای ایجاد سخنگوی برند شماست – شخصیت اسپیکر(؟).

طلسم به سادگی یک شخصیت مصور است که شرکت شما را نشان می دهد. آنها را به عنوان سفیر تجارت خود در نظر بگیرید. طلسم های معروف عبارتند از Kool-Aid Man، KFC’s Colonel و Planter’s Mr. Peanut. طلسم ها برای شرکت هایی که می خواهند با جذاب کردن خانواده ها و کودکان فضایی سالم ایجاد کنند بسیار عالی هستند. به همه آن طلسم ها در رویدادهای ورزشی و پویایی بزرگی که با درگیر شدن با تماشاگران ایجاد می کنند فکر کنید!

 

نمونه مسکات 3
نمونه مسکات 2
نمونه مسکات 1

زمان استفاده از لوگوهای تصویر و نماد:

  • یک  علامت تصویری به تنهایی می تواند مشکل ساز باشد. اگر از قبل یک برند معتبر داشته باشید، اما این یک قانون سخت و سخت نیست، موثر است. اگر نام شما بیش از حد طولانی باشد، می‌توانید از علامت‌های تجاری به نفع خود برای انتقال کارهایی که کسب‌وکارتان انجام می‌دهد به صورت گرافیکی استفاده کنید، و همچنین می‌توانید از آنها برای انتقال یک ایده یا احساس دلخواه استفاده کنید.
  • برای مثال، اگر نام تجاری برای ترجمه مناسب نباشد، علائم تصویری و انتزاعی نیز برای تجارت جهانی بسیار خوب کار می کنند.با این حال، اگر تغییراتی را در مدل کسب و کار خود در آینده پیش بینی می کنید، ممکن است یک علامت تصویری بهترین ایده نباشد. ممکن است شروع به فروش پیتزا کنید و از پیتزا در لوگوی خود استفاده کنید، اما وقتی شروع به فروش ساندویچ یا همبرگر یا حتی تولید می کنید چه اتفاقی می افتد؟
  • با این حال، اگر تغییراتی را در مدل کسب و کار خود در آینده پیش بینی می کنید، ممکن است یک علامت تصویری بهترین ایده نباشد. ممکن است شروع به فروش پیتزا کنید و از پیتزا در لوگوی خود استفاده کنید، اما وقتی شروع به فروش ساندویچ یا همبرگر یا حتی تولید می کنید چه اتفاقی می افتد؟
  • علائم انتزاعی به شما این امکان را می دهد که یک تصویر کاملا منحصر به فرد برای کسب و کار خود ایجاد کنید، اما بهتر است به متخصصان طراحی بسپارید که درک کنند چگونه رنگ، شکل و ساختار برای ایجاد معنا ترکیب می شوند.
  • اگر می‌خواهید کودکان خردسال یا خانواده‌ها را جذب کنید، به ایجاد یک طلسم فکر کنید. یکی از مزایای بزرگ طلسم این است که می تواند تعامل با مشتری را تشویق کند، بنابراین یک ابزار عالی برای بازاریابی رسانه های اجتماعی و همچنین رویدادهای بازاریابی در دنیای واقعی است. منظورم این است که چه کسی نمی‌خواهد با دوغبوی Pillsbury سلفی بگیرد؟
  • به یاد داشته باشید که طلسم تنها بخشی از یک لوگو و برند موفق است و ممکن است نتوانید از آن در تمام مطالب بازاریابی خود استفاده کنید. به عنوان مثال، یک تصویر با جزئیات زیاد ممکن است به خوبی روی کارت ویزیت چاپ نشود. بنابراین در نوع بعدی طراحی لوگو در زیر، علامت ترکیبی، مقداری در نظر بگیرید.

  6-لوگو ترکیبی/لوگوتایپ+لوگو تصویری (Combination mark)

  علامت ترکیبی لوگویی است که از یک علامت کلمه یا حروف ترکیبی و یک علامت تصویری، علامت انتزاعی یا طلسم تشکیل شده است. عکس و متن را می توان در کنار هم قرار داد، روی هم چید، یا با هم ادغام کرد تا یک تصویر ایجاد کند. برخی از لوگوهای معروف ترکیبی عبارتند از Doritos، Burger King و Lacoste.

  از آنجایی که یک نام با تصویر مرتبط است، یک علامت ترکیبی یک انتخاب همه کاره است که هم متن و هم نماد یا طلسم با هم کار می کنند تا برند شما را تقویت کنند. با یک علامت ترکیبی، مردم نیز بلافاصله شروع به پیوند نام شما با علامت تصویری یا طلسم شما می کنند! در آینده، ممکن است بتوانید به طور انحصاری به یک نماد لوگو تکیه کنید و مجبور نباشید همیشه نام خود را درج کنید. همچنین، از آنجایی که ترکیب نماد و متن با هم یک تصویر متمایز ایجاد می کند، علامت تجاری این نوع لوگو معمولا راحت تر از یک علامت تصویری به تنهایی است.

   

  نمونه لوگو ترکیبی 3
  نمونه لوگو ترکیبی 2
  نمونه لوگو ترکیبی 1

  7-لوگو نشانه/نوشته یا فونت در شکل (Emblem)

  آرم نماد شامل فونت در داخل یک نماد یا یک نماد است. به نشان ها، مهرها و تاج ها فکر کنید. این لوگوها معمولاً ظاهری سنتی در مورد آنها دارند که می تواند تأثیر قابل توجهی داشته باشد، بنابراین آنها اغلب انتخاب مورد علاقه بسیاری از مدارس، سازمان ها یا سازمان های دولتی هستند. صنعت خودرو نیز علاقه زیادی به لوگوهای نماد دارد. در حالی که آنها یک سبک کلاسیک دارند، برخی از شرکت ها به طور موثر ظاهر نمادهای سنتی را با طرح های لوگوی مناسب قرن بیست و یکم مدرن کرده اند (به نشان نمادین پری دریایی استارباکس یا تاج معروف هارلی دیویدسون فکر کنید).

  اما به دلیل تمایل آنها به جزئیات بالاتر، و این واقعیت که نام و نماد به شدت در هم تنیده شده اند، می توانند نسبت به انواع لوگوهای فوق الذکر تطبیق پذیری کمتری داشته باشند. تکرار طرح پیچیده نشان در همه برندها آسان نخواهد بود. برای کارت ویزیت، یک نشان شلوغ ممکن است قبل از اینکه خواندن آن خیلی سخت شود، بسیار کوچک شود. همچنین، اگر قصد دارید این نوع لوگو را روی کلاه یا پیراهن بدوزید، واقعاً باید طرحی ایجاد کنید که در سمت ساده باشد وگرنه امکان پذیر نخواهد بود. بنابراین به عنوان یک قاعده طراحی خود را بدون پیچیدگی نگه دارید و با ظاهری قوی و جسورانه کنار می‌روید که شما را شبیه یک حرفه‌ای تمام عیار می‌کند.

   

  نمونه ی لوگو نشانه 3
  نمونه ی لوگو نشانه 2
  نمونه ی لوگو نشانه 1

  زمان استفاده از علامت ترکیبی یا آرم نشان:

   • علامت ترکیبی تقریباً برای هر کسب و کاری که وجود دارد یک انتخاب عالی است. این لوگو همه کاره است، معمولاً بسیار منحصر به فرد، و محبوب ترین انتخاب لوگو در میان شرکت های برجسته است. (ما همچنین می بینیم که تعداد زیادی از لوگوهای علامت ترکیبی در 99 طرح ایجاد می شوند.)
   • ظاهر سنتی یک نماد ممکن است مورد علاقه بسیاری از سازمان‌ها و مدارس دولتی باشد، اما می‌تواند به خوبی به هر کسب‌وکار خصوصی رو به رشدی کمک کند، به‌ویژه آنهایی که در صنعت غذا و نوشیدنی هستند: به برچسب‌های آبجو و فنجان‌های قهوه فکر کنید (استارباکس! ). اما به یاد داشته باشید که در مورد جزئیات، ایمن بازی کنید. شما هنوز هم طرحی می خواهید که بتوانید در تمام مطالب بازاریابی خود به خوبی چاپ کنید.

   فهرست مطالب